Jdi na obsah Jdi na menu
 


Schémata časovačů, stmívačů, atd

5. 8. 2009

Zde jsou nějaké schémata zapojení různých časovačů, stmívačů, atd.

(obsah se bude postupně aktualizovat)

 

Zde jsou zapojení časovače OMRON ATSS-7.

Je to jednoduchý a šikovný časovač pracující na pneumatickém principu podobně jako starší SA5, SA10...

 

 

Obrazek

Jednoduché zapojení zvané "zpožděný odpad" pracuje tak, že zapneme-li spínač Ř1 tak se nám rozsvítí žárovka a až vypínač opět vypneme tak začne OMRON časovat a po určité nastavené době žárovka vypne, přepínač Ř6 slouží k přepnutí na trvalé svícení a nebo časovač, přepínač není povinný žárovku můžem připojit na výstup 5 a budem využívat jen časovač, také vypínač Ř1 není povinný místo něho můžem použít tlačítko (Ř1/0) a funguje nám to jako schodiřťový automat.

Výhoda oproti SA5, 10... je že na cívce můžem mít stále napětí jak dlouho chcem aniž by cívka shořela.

 

 

Obrazek

Toto zapojení zvané "zpožděné spínání" pracuje tak, že zmáčneme-li tlačítko Ř1/0 a poté držíme takovou dobu jak je nastaven čas dokud se nerozsvítí žárovka po puštění tlačítka zas žárovka zhasne, dá se to různě kombinovat např.: výměna Ř1/0 za Ř1, přesun tlačítka místo propoje 8 a 2 atd... Pozor žárovka jen představuje jak se časování chová, samozdřejmě že zapojení se žarovkou tohoto stylu nemá vůbec žádný význam, ale používá se to u jiných zapojení třeba se stykačema např.: automatický reverz (čas se nastaví na tu dobu než se motor dotočí), nebo postupné zapínání motorů v časovém rozmezí (třeba za sebou v řadě), atd...

 

 

A dále tu máme zapojení časovače TX11.

Tento časovač už pracuje s elektronickým časováním, který se ladí potenciometrem.

 

 

Obrazek

 

Toto zapojení zvané "zpožděné spínání" pracuje tak, že stisknutím tlačítka Ř1/0 dostane časovač impulz a poté začne časovat a po určité době kterou jsme nastavily se rozsvítí žárovka a vypne se přerušením obvodu přidaným vypínačem Ř1 na začátku obvodu, toto zapojení zpožděného spínání se dá využít stejným způsobem jako u zapojení zpožděného spínání u časovače OMRON.

 

 

Jako další tu je regulátor, stmívač... typu DR2

Jsou různé typy DR2-S, -ID, -ZD, -SD, a další...

 

 

Obrazek

Toto je jednoduché zapojení dotykového stmívače DR2-S, má tvar vypínače a při přiložení ruky na plochu vršku se žárovka rozsvítí a pak pomalu zhasíná až do žhnutí žárovky a pak zas pomalu rozsvicuje a cyklus se pořád opakuje a poté co se vám bude líbit nastavená intenzita osvětlení tak dáte ruku z plochy pryč "a je to" a pokud budete chtít žárovku vypnout tak na plochu malinko rukou klepnete a žárovka zhasne to samé zas platí pro rozsvícení.

 

Obrazek

Toto je stejné zapojení DR2-S akorád s přídavnými tlačítky pro ovládálí z více míst ovládání tlačítkama je stejné jako u samotného přístroje s tim rozdílem, že místo abyste přiložily ruku na plochu tak stisknete tlačítko a popřípadě pro stmívání držely. Tlačítek můžete použít kolik chcete.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Rada

(Tomas, 3. 6. 2015 22:18)

Dobrý den prosím o radu. Chtěl bych ovládat venkovní diodove osvětlení 230Vzpusobem. Stmivač rozsvítí světla do cca 23h a následně se světla rozsvítí v nočních hodinách po 23h při pohybu v okolí světel na krátkou dobu. Průběhu denního světla je systém v klidu. Vše bych rad instaloval do venkovního rozděl ovace s průhlednými dvířka na din listu.
Děkuji aspoň za odpověď.